Umenie dnešnej doby...

Autor: Marek Stašák | 10.3.2011 o 11:28 | (upravené 10.3.2011 o 12:08) Karma článku: 4,89 | Prečítané:  1893x

Asi každý pozná mená ako Leonardo da Vinci, Donatello, Vincent van Gogh, Andy Warhol a veľa ďaľších známych mien. Títo ľudia obohatili významne našu kultúru, priniesli nám obrazy, sochy a umenie, ktoré asi nikdy nezostarne. Ale každým rokom, desaťročím, storočím sa umenie vyvíja ďalej. Aké je teda umenie dnešnej doby a aké sú mená, ktoré nás teraz obohacujú?

Umenie dnešnej doby sa uberá iným smerom, umelci chcú verejnosti ukázať podstatu viac ako na plátne, chcú aby ju videl aj obyčajný človek, ktorý sa iba prechádza po ulici, dostať toto umenie k najväčšiemu počtu ľudí a takto sa to dá jednoducho: Streetart

Myslím, že najvýznamnejšie meno dnešnej streetartovej scény je brit Banksy, ktorého ešte nevidela verejnosť, ktorého ozajstné meno sa dražilo na e-bay už vo výške milióna dolárov a nakoniec sa táto aukcia opäť zrušila. Banksy, človek, ktorý zvolil jednoduchšie umenie na zamyslenie. Jeho priorita je vlastne šablóna, ktorá sa strieka na stenu a má nejaký hlboký význam, napr.: Britská polícia

V jednoduchosti je krása, šablóna, čierny sprej a dielo s významom si všimne väčšina ľudí ktorí chodia po ulici...

niet čo dodať

Niet, čo dodať, proste sto bodov...

Telefónna búdka, ktorá bola predaná za 450 000 dolárov

Klasická britská telefónna búdka, prerobená na umierajúcu, tento nápad a stvorenie nechal Banksy pohodené na ulici a nakoniec sa vydražilo za 450 000 amerických dolárov..

čo sa asi nachádza za múrom...?

dielo za sto bodov, čo sa može nachádzať za plotom...? tento obrázok to asi nebude...

Banksy má strašne veľa takýchto diel, ktoré si človek na prvý pohľad všimne, škoda, že na Slovensku ešte nič nespravil, ale v susedných Čechách je možné vidieť pár jeho výtvorov v Prahe aj Brne. Stále proste, chce zobraziť naozajstnú realitu, či už je krutá, alebo smiešna. Jeho diela sa predavajú za neskutočné peniaze, dokonca jeho dokumentárny film bol teraz nominovaný na oskara, tu je aspoň malá ukážka:

Ale okrem Banksyho je veľa mien, ktoré svet pozná pod street-artovými umelcami, či to už je francúzsky space invaders, Above, Mat Benote, BLU, Cortrain a mnoho mnoho ďaľších, ktorí chcú svoje umenie a realitu ukázať na ulici a nie v múzeu alebo galérii.

Všetko sa vývíja, či už to je technológia, veda, ale aj spôsob umenia. Viem, že niektorí ľudia chápu streetové umenie za hanobenie stien alebo mesta, ale niektoré veci si zaslúžia poklonu. A takýchto vecí, ktoré si naozaj zaslúžia poklonu je aj na Slovensku mnoho. Tak skúste sa pozrieť na niektoré steny pokryté grafitmi aj z druhého pohľadu. (samozrejme, že nie na všetky, lebo sú tu aj ľudia, ktorí iba ničia), ale mnohí chcú ukázať nápad a myšlienku.

Zhrniem to tým, že aj takéto dnešné umenie má svoju budúcnosť a perspektívu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Po sneme: nejde o reštart, ale o štukatérske práce

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.


Už ste čítali?