Živý socializmus na našich vysokých školách..

Autor: Marek Stašák | 21.12.2011 o 20:44 | (upravené 21.12.2011 o 21:17) Karma článku: 11,10 | Prečítané:  2545x

Študujem na STU v Bratislave prvý ročník na inžinierskom štúdiu. Naša škola patrí k jedným z tých najťažších na Slovensku. Je tam kopa predmetov, o ktorých by človek nepovedal vôbec, že by mohli byť ťažké...

Priznám sa, že môj momentálny inžiniersky program sa mi zdá o niečo jednoduchší, ako ten bakalársky, pretože v bakalárskom štúdiu sme preberali toho veľa zo všetkých strán, čo sa okruhu oboru týka. Teraz je to viac okolo jednej časti a to mi celkom vyhovuje, pretože ma baví tento okruh. Povedal by som, že tento semester bude úplne jednoduchý, aj tak vyzeral...

Ale to by tu nemohol byť profesor, ktorý nežije v dnešnej dobe. Profesor, ktorého nezaujíma život študenta, nezaújima ho to, že sa človek snaží, a že sa naučí kompletne všetko, nezaújíma ho to, že svoje zadanie urobí dokonalo, proste musí si nájsť zámienku na to, aby to bolo opačne.

Predmet, ktorý vôbec nie je ťažký, zadania, ktoré máte hotové za pár hodín, kde sa nemáte skoro kde pomýliť, pretože ich máte odprezentované rovno od neho, stačí počítať s vlastnými hodnotami. Úplne jednoduché, zabúdajte...

Pán profesor je schopný zadanie, ktoré sám odprezentuje na hodine, zmeniť na nepoznanie, na hodiny čakania, depresie a nechutnej nálady na jeho osobu. Dokáže vrátiť zadanie, ktoré je napísané v PC forme za to, že sa mu nepáči riadkovanie, alebo odseky, poprípade spôsob akým vytvárate zátvorky, ale to najlepšie na tom je to, že si vymýšla nové veci do toho zadania, ktoré pred tým nechcel. Filozofia tri krát a dosť u neho je pripravená, tri krát vidí zadanie, v ktorom boli kozmetické chyby a máte horšiu známku o stupeň, samozrejme do týždňa zoberie iba raz zadanie. Na skúške jeho podpísané zadania ešte raz kontroluje a samozrejme, ak tam nájde nejakú chybu tak letíte..

Ale rozdiel je tu, keď človek robí zadanie rukou, vtedy kozmetické chyby nevadia ani len trochu, zadanie sa podíše a človek má pokoj. A potom sa čuduje v zápočtovom týždni, že skoro nikto nemá zápočty, že povie pamätnú vetu: "Ja za socializmu som nepoužíval ani kalkulačku, preto by ste ju nemali ani vy využívať a všetko by ste mali robiť ručne. Vtedy študentov škola bavila a mali svoje predsavzatia. Za socializmu bol iný prístup ku škole a mal ju len ten, čo si ju zaslúžil. Ja by som to teraz celé zmenil a prevychoval."

Po tejto vete som už naozaj slová stratil a so mnou celý môj krúžok, no čo sa na to dá povedať? V mojom prípade to skončilo tak, že som musel opravovať jeho podpísane zadanie a úplne stratiť chuť do učenia na tento predmet. Som zvedavý ako ja na tejto skúške dopadnem, lebo už len môj vzhľad hovorí o svojom.

Ale tak, škola nemá nikoho iného na to, aby bol akreditovaný predmet tak ho učí človek, ktorý by mal odychovať a svoj hnev na mladých vykorisťovať niekde inde. Záhradka by pravdepodobne pomohla.

Tento článok nepíšem iba za seba, ale za kompletný ročník, lebo na jeho adresu som nepočul dobrého slova a to rátam aj učiteľov a doktorantov. Už piaty rok po sebe v anketách na jeho osobu chodia neskutočné narážky, nechal opakovať inžinierov ročník za jeho v skutočnosti jednoduchý predmet, ktorý by sa dal jednoducho spraviť. Nechcelo by to nejakú zmenu k tomu, aby študenti robili tú školu s radosťou a nie s odporom..?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?